RMCF1210FT68R1
Mfr.Part #
RMCF1210FT68R1
Description
RES 68.1 OHM 1% 1/2W 1210
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Resistance :
68.1Ohm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
1210 (3225 Metric)
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
330mW
Height :
711.2μm
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RMCF1210FT68R1
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT68R1
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 68.1Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C