RMCF1210FT68R0
Mfr.Part #
RMCF1210FT68R0
Description
RES 68 OHM 1% 1/2W 1210
Resistance :
68Ohm
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
330mW
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Thick Film
Datasheets
RMCF1210FT68R0
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT68R0
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 68Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C