RMCF1210FT61R9
Mfr.Part #
RMCF1210FT61R9
Description
RES 61.9 OHM 1% 1/2W 1210
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
61.9Ohm
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Height :
711.2μm
Thick Film
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
330mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±1%
Datasheets
RMCF1210FT61R9
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT61R9
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 61.9Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C