RMCF1210FT60K4
Mfr.Part #
RMCF1210FT60K4
Description
RES 60.4K OHM 1% 1/2W 1210
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
330mW
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
20 Weeks
Max Power Dissipation :
333mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
60.4kOhm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Height :
711.2μm
Contact Plating :
Tin
Datasheets
RMCF1210FT60K4
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT60K4
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 60.4kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C