RMCF1210FT604K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF1210FT604K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 604K OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
330mW
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±1%
Feature :
Automotive AEC-Q200
Published :
JESD-609 Code :
e3
Series :
RMCF
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thick Film
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Resistance :
604kOhm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Max Power Dissipation :
333mW
Height :
711.2μm
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Tin
Datasheets
RMCF1210FT604K
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT604K
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 604kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C