RMCF1210FT5R62
Mfr.Part #
RMCF1210FT5R62
Description
RES 5.62 OHM 1% 1/2W 1210
Resistance :
5.62Ohm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Height :
711.2μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
330mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm