RMCF1210FT5R23
Mfr.Part #
RMCF1210FT5R23
Description
RES 5.23 OHM 1% 1/2W 1210
Resistance :
5.23Ohm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
330mW
Datasheets
RMCF1210FT5R23
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT5R23
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 5.23Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C