RMCF1210FT5R10
Mfr.Part #
RMCF1210FT5R10
Description
RES 5.1 OHM 1% 1/2W 1210
Power Rating :
330mW
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Resistance :
5.1Ohm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RMCF1210FT5R10
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT5R10
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 5.1Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C