RMCF1210FT5M62
Mfr.Part #
RMCF1210FT5M62
Description
RES 5.62M OHM 1% 1/2W 1210
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Resistance :
5.62MOhm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
RECTANGULAR
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Power Rating :
330mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Datasheets
RMCF1210FT5M62
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT5M62
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 5.62MOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C