RMCF1210FT5K76
Mfr.Part #
RMCF1210FT5K76
Description
RES 5.76K OHM 1% 1/2W 1210
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RMCF
Case Code (Metric) :
Thick Film
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Height :
711.2μm
Max Power Dissipation :
333mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Power Rating :
330mW
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
1210 (3225 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
WRAPAROUND
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
5.76kOhm
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RMCF1210FT5K76
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT5K76
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 5.76kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C