RMCF1210FT5K62
Mfr.Part #
RMCF1210FT5K62
Description
RES 5.62K OHM 1% 1/2W 1210
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
330mW
Height :
711.2μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Max Power Dissipation :
333mW
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Resistance :
5.62kOhm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Datasheets
RMCF1210FT5K62
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT5K62
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 5.62kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C