RMCF1210FT5K60
Mfr.Part #
RMCF1210FT5K60
Description
RES 5.6K OHM 1% 1/2W 1210
Resistance :
5.6kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
711.2μm
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power Rating :
330mW
Max Power Dissipation :
333mW
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Datasheets
RMCF1210FT5K60
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT5K60
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 5.6kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C