RMCF1210FT5K36
Mfr.Part #
RMCF1210FT5K36
Description
RES 5.36K OHM 1% 1/2W 1210
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
20 Weeks
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Mount :
Surface Mount
Published :
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
1210 (3225 Metric)
Max Power Dissipation :
333mW
Resistance :
5.36kOhm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
yes
Height :
711.2μm
Power Rating :
330mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RMCF1210FT5K36
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT5K36
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 5.36kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C