RMCF1210FT5K23
Mfr.Part #
RMCF1210FT5K23
Description
RES 5.23K OHM 1% 1/2W 1210
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Tolerance :
±1%
1210 (3225 Metric)
Height :
711.2μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
333mW
Resistance :
5.23kOhm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
330mW
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Datasheets
RMCF1210FT5K23
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT5K23
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 5.23kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C