RMCF1210FT5K11
Mfr.Part #
RMCF1210FT5K11
Description
RES 5.11K OHM 1% 1/2W 1210
RECTANGULAR
Military Standard :
Not
Max Power Dissipation :
333mW
Resistance :
5.11kOhm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Thick Film
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Pbfree Code :
yes
Height :
711.2μm
FIXED RESISTOR
Depth :
2.5mm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C