RMCF1210FT57K6
Mfr.Part #
RMCF1210FT57K6
Description
RES 57.6K OHM 1% 1/2W 1210
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
57.6kOhm
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
333mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Power Rating :
330mW
Height :
711.2μm
2
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RMCF1210FT57K6
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT57K6
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 57.6kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C