RMCF1210FT576K
Mfr.Part #
RMCF1210FT576K
Description
RES 576K OHM 1% 1/2W 1210
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Resistance :
576kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount
Height :
711.2μm
Max Power Dissipation :
333mW
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Power Rating :
330mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RMCF1210FT576K
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT576K
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 576kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C