RMCF1210FT56R2
Mfr.Part #
RMCF1210FT56R2
Description
RES 56.2 OHM 1% 1/2W 1210
Resistance :
56.2Ohm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
330mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Height :
711.2μm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Tin
Datasheets
RMCF1210FT56R2
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT56R2
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 56.2Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C