RMCF1210FT56R0
Mfr.Part #
RMCF1210FT56R0
Description
RES 56 OHM 1% 1/2W 1210
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
56Ohm
Power Rating :
330mW
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
2
Datasheets
RMCF1210FT56R0
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT56R0
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 56Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C