RMCF1210FT562R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF1210FT562R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 562 OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Published :
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Tin
ECCN Code :
EAR99
Height :
711.2μm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Max Power Dissipation :
500mW
Series :
RMCF
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Composition :
Thick Film
Feature :
Automotive AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Tolerance :
±1%