RMCF1210FT560K
Mfr.Part #
RMCF1210FT560K
Description
RES 560K OHM 1% 1/2W 1210
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Resistance :
560kOhm
Power Rating :
330mW
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±1%
Datasheets
RMCF1210FT560K
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT560K
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 560kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C