RMCF1210FT54R9
Mfr.Part #
RMCF1210FT54R9
Description
RES 54.9 OHM 1% 1/2W 1210
Resistance :
54.9Ohm
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
20 Weeks
Height :
711.2μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
330mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Datasheets
RMCF1210FT54R9
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT54R9
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 54.9Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C