RMCF1210FT549R
Mfr.Part #
RMCF1210FT549R
Description
RES 549 OHM 1% 1/2W 1210
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power Rating :
330mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
549Ohm
Datasheets
RMCF1210FT549R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT549R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 549Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C