RMCF1210FT549K
Mfr.Part #
RMCF1210FT549K
Description
RES 549K OHM 1% 1/2W 1210
Resistance :
549kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
1210 (3225 Metric)
Height :
711.2μm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Power Rating :
330mW
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Max Power Dissipation :
333mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Datasheets
RMCF1210FT549K
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT549K
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 549kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C