RMCF1210FT53K6
Mfr.Part #
RMCF1210FT53K6
Description
RES 53.6K OHM 1% 1/2W 1210
Resistance :
53.6kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
330mW
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RMCF1210FT53K6
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT53K6
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 53.6kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C