RMCF1210FT523R
Mfr.Part #
RMCF1210FT523R
Description
RES 523 OHM 1% 1/2W 1210
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
330mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±1%
Thick Film
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
711.2μm
Resistance :
523Ohm
Datasheets
RMCF1210FT523R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT523R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 523Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C