RMCF1210FT523K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF1210FT523K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 523K OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Published :
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power Rating :
330mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
523kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Series :
RMCF
Contact Plating :
Tin
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Thick Film
Feature :
Automotive AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RMCF1210FT523K
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT523K
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 523kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C