RMCF1210FT51R1
Mfr.Part #
RMCF1210FT51R1
Description
RES 51.1 OHM 1% 1/2W 1210
Power Rating :
330mW
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
51.1Ohm
EAR99
Height :
711.2μm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
yes
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RMCF1210FT51R1
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT51R1
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 51.1Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C