RMCF1210FT510K
Mfr.Part #
RMCF1210FT510K
Description
RES 510K OHM 1% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Resistance :
510kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power Rating :
330mW
20 Weeks
Datasheets
RMCF1210FT510K
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT510K
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 510kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C