RMCF1210FT4R99
Mfr.Part #
RMCF1210FT4R99
Description
RES 4.99 OHM 1% 1/2W 1210
Resistance :
4.99Ohm
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
RMCF
Height :
711.2μm
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
2
JESD-609 Code :
e3
EAR99
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Published :
Power Rating :
330mW
Tolerance :
±1%
Datasheets
RMCF1210FT4R99
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT4R99
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 4.99Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C