RMCF1210FT4R75
Mfr.Part #
RMCF1210FT4R75
Description
RES 4.75 OHM 1% 1/2W 1210
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Contact Plating :
Tin
1210 (3225 Metric)
Published :
Resistance :
4.75Ohm
Power Rating :
330mW
Factory Lead Time :
20 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
711.2μm
Max Power Dissipation :
500mW
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
EAR99
Datasheets
RMCF1210FT4R75
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT4R75
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 4.75Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C