RMCF1210FT4R70
Mfr.Part #
RMCF1210FT4R70
Description
RES 4.7 OHM 1% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Case Code (Imperial) :
RECTANGULAR
Contact Plating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Lead Free :
Lead Free
Height :
711.2μm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Resistance :
4.7ohm
EAR99
Max Power Dissipation :
500mW
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
330mW
Published :
Tolerance :
±1%
Datasheets
RMCF1210FT4R70
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT4R70
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 4.7Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C