RMCF1210FT4R53
Mfr.Part #
RMCF1210FT4R53
Description
RES 4.53 OHM 1% 1/2W 1210
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
4.53Ohm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
330mW
Automotive AEC-Q200
Datasheets
RMCF1210FT4R53
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT4R53
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 4.53Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C