RMCF1210FT4R42
Mfr.Part #
RMCF1210FT4R42
Description
RES 4.42 OHM 1% 1/2W 1210
Stock
270
In Stock :
270
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Case Code (Metric) :
3225
Height :
711.2μm
Tolerance :
±1%
Resistance :
4.42Ohm
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
500mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
330mW
Case Code (Imperial) :
1210
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Datasheets
RMCF1210FT4R42
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT4R42
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 4.42Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C