RMCF1210FT4R12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF1210FT4R12
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 4.12 OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
330mW
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thick Film
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Resistance :
4.12Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Number of Terminations :
2
Feature :
Automotive AEC-Q200
Factory Lead Time :
20 Weeks
Series :
RMCF
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%