RMCF1210FT4K99
Mfr.Part #
RMCF1210FT4K99
Description
RES 4.99K OHM 1% 1/2W 1210
Stock
649
In Stock :
649
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Military Standard :
Not
Ratings :
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
333mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Tolerance :
±1%
Resistance :
4.99kOhm
Power Rating :
330mW
EAR99
Case Code (Imperial) :
1210
Case Code (Metric) :
3225
Mount :
Surface Mount
Published :
Height :
711.2μm
Depth :
2.5mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RMCF1210FT4K99
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT4K99
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 4.99kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C