RMCF1210FT4K87
Mfr.Part #
RMCF1210FT4K87
Description
RES 4.87K OHM 1% 1/2W 1210
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
711.2μm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Max Power Dissipation :
333mW
Power Rating :
330mW
Resistance :
4.87kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Datasheets
RMCF1210FT4K87
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT4K87
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 4.87kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C