RMCF1210FT4K75
Mfr.Part #
RMCF1210FT4K75
Description
RES 4.75K OHM 1% 1/2W 1210
Thick Film
Depth :
2.5mm
Height :
711.2μm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
RECTANGULAR
Case Code (Imperial) :
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
333mW
Resistance :
4.75kOhm
Tin
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Power Rating :
330mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RMCF1210FT4K75
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT4K75
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 4.75kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C