RMCF1210FT4K70
Mfr.Part #
RMCF1210FT4K70
Description
RES 4.7K OHM 1% 1/2W 1210
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power Rating :
330mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
No
Depth :
2.5mm
Military Standard :
Not
Resistance :
4.7kOhm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Datasheets
RMCF1210FT4K70
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT4K70
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 4.7kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C