RMCF1210FT4K53
Mfr.Part #
RMCF1210FT4K53
Description
RES 4.53K OHM 1% 1/2W 1210
Surface Mount
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RECTANGULAR
Height :
711.2μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Power Rating :
330mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Resistance :
4.53kOhm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Max Power Dissipation :
333mW
Datasheets
RMCF1210FT4K53
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT4K53
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 4.53kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C