RMCF1210FT4K12
Mfr.Part #
RMCF1210FT4K12
Description
RES 4.12K OHM 1% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
2.4892mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Power Rating :
330mW
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Resistance :
4.12kOhms
AEC-Q200
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
333mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.2004mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Tape and Reel (TR)
Height :
711.2μm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Supplier Device Package :
Datasheets
RMCF1210FT4K12
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT4K12
RMCF Series, Thick Film, 4.12kOhms, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C