RMCF1210FT4K02
Mfr.Part #
RMCF1210FT4K02
Description
RES 4.02K OHM 1% 1/2W 1210
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power Rating :
330mW
Resistance :
4.02kOhm
Pbfree Code :
yes
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Max Power Dissipation :
333mW
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±1%