RMCF1210FT49R9
Mfr.Part #
RMCF1210FT49R9
Description
RES 49.9 OHM 1% 1/2W 1210
Power Rating :
330mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Thick Film
Max Power Dissipation :
500mW
Case Code (Metric) :
Resistance :
49.9Ohm
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
AEC-Q200
Height :
711.2μm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RMCF1210FT49R9
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT49R9
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 49.9Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C