RMCF1210FT49K9
Mfr.Part #
RMCF1210FT49K9
Description
RES 49.9K OHM 1% 1/2W 1210
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Tin
Height :
711.2μm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Resistance :
49.9kOhm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
330mW
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation :
333mW
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RMCF
Datasheets
RMCF1210FT49K9
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT49K9
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 49.9kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C