RMCF1210FT499R
Mfr.Part #
RMCF1210FT499R
Description
RES 499 OHM 1% 1/2W 1210
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Max Power Dissipation :
500mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Tape and Reel (TR)
Height :
711.2μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
499Ohm
2
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
330mW
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
20 Weeks
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Composition :
Thick Film
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RMCF1210FT499R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT499R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 499Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C