RMCF1210FT499K
Mfr.Part #
RMCF1210FT499K
Description
RES 499K OHM 1% 1/2W 1210
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
1210 (3225 Metric)
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
330mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Depth :
2.5mm
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
RMCF
Height :
711.2μm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
333mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.333W 1/3W