RMCF1210FT48K7
Mfr.Part #
RMCF1210FT48K7
Description
RES 48.7K OHM 1% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
330mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±1%
Resistance :
48.7kOhm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Automotive AEC-Q200
Height :
711.2μm
Max Power Dissipation :
333mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RMCF1210FT48K7
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT48K7
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 48.7kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C