RMCF1210FT487R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF1210FT487R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 487 OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
487Ohm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Mount :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Height :
711.2μm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thick Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Series :
RMCF
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Published :
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power Rating :
330mW
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RMCF1210FT487R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT487R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 487Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C