RMCF1210FT487K
Mfr.Part #
RMCF1210FT487K
Description
RES 487K OHM 1% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
330mW
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
333mW
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
487kOhm
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
1210 (3225 Metric)
Datasheets
RMCF1210FT487K
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT487K
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 487kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C