RMCF1210FT47R5
Mfr.Part #
RMCF1210FT47R5
Description
RES 47.5 OHM 1% 1/2W 1210
Stock
10
In Stock :
10
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
47.5Ohm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
330mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
2012
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Max Power Dissipation :
500mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RMCF1210FT47R5
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT47R5
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 47.5Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C